Nasruddin i sufi

Nasruddin przechadzał się ze swoim sąsiadem po ulicy, gdy zatrzymał ich suficki mistyk. Pragnąc sprawdzić, czy Nasruddin jest wrażliwy na wewnętrzne poznanie, uczynił znak, wskazując na niebo. Sufi chciał przez to powiedzieć: "Jest tylko jedna prawda, która obejmuje wszystko".

Sąsiad, z którym przechadzał się Nasruddin pomyślał: "Ten sufi jest szalony. Ciekawe jakie środki ostrożności zastosuje Nasruddin?".

Nasruddin wyciągnął ze swojego plecaka zwój sznura i podał go towarzyszowi przechadzki. "Wspaniale - pomyślał z ulgą człowiek - zwiążemy go, gdyby stał się niebezpieczny”.

Sufi natomiast zrozumiał, że Nasruddin chciał przez to powiedzieć: "Zwykli ludzie próbują znaleźć prawdę metodami tak nieodpowiednimi jak wspinanie się po linie do nieba”.

Hodża Nasruddin Mułła Nasreddin sufizmHodża Nasruddin jest postacią legendarnego sufiego z Anatolii, bohaterem niezliczonych powiastek. Nie wiadomo czy był postacią autentyczną, ale opowieści o nim znane były już na Bliskim Wschodzie od XIII wieku.

Na zdjęciu obok możemy zobaczyć charakterystyczną postać Nasruddina jadącego tył do przodu na osiołku na grafiti w jednym z tureckich miast. Jak widać - tradycja opowieści o nieszablonowym sufim jest wciąż żywa.

Opublikowano w:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

@ Otwarta-droga.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram